Jak usunąć piankę montażową z drzwi?

budowlaniec w pracy

Zlecając fachowcom wykonanie prac remontowych mamy nadzieję, że zadbają oni nie tylko o atrakcyjny wygląd naszego domu lub mieszkania, ale również o to, aby panował w nim porządek. Niestety, bardzo często okazuje się, że ślady po piance montażowej pojawiają się zarówno na drzwiach, jak i na innych sprzętach. Jak się z nimi uporać? Okazuje się, że nie jest to aż tak trudne.

Czego nie robić?

Choć w pierwszej chwili może się nam wydawać, że najlepszym rozwiązaniem będzie tak zwane czyszczenie mechaniczne, takie podejście może nam przynieść więcej strat niż korzyści. Zdrapywanie pianki nie tylko nie pozwala na pełne usunięcie zabrudzenia, ale również przyczynia się do uszkodzenia ramy lub ościeżnicy drzwi. Co więcej, nawet uszkodzenie drzwi nie musi wcale doprowadzić do pozbycia się resztek zaschniętej piany. Nie pomoże tu również niezawodny w wielu innych przypadkach papier ścienny, szpachelka oraz nożyk. Każde z tych narzędzi doprowadza do usunięcia pianki montażowej, wraz z nią usuwana jest jednak również typowa dla wielu drzwi okleina MDF.

Czas na zakupy

W sklepach nie brakuje akcesoriów umożliwiających znacznie bardziej skuteczne wyeliminowanie pianki montażowej. Także ich zakup powinien być jednak posunięciem przemyślanym i wykonywanym bez niepotrzebnego pośpiechu. Może się okazać, że rozwiązania, po które chcemy sięgnąć, nie są tak skuteczne, bo nie są przeznaczone do takiego rodzaju pianki, jaki jest naszym problemem.

Jeśli mamy do czynienia ze świeżą pianką montażową, najlepiej stawiać na te rozwiązania, których skład bazuje na acetonie. Nie można jednak zapominać o tym, że w konfrontacji z twardą pianą aceton jest zwykle bez szans. Jeśli nie zastosuje się go natychmiast po montażu drzwi, należy szukać innych rozwiązań. Tu najlepiej sprawdzają się tak zwane czyściki idealnie sprawdzające się przede wszystkim tam, gdzie mamy do czynienia z podłożami z tworzyw sztucznych, w tym także odpornych chemicznie. Rozpuszczalniki nie należą do produktów, których zastosowanie byłoby skomplikowane, choć w każdym przypadku należy zwracać uwagę na instrukcję umieszczoną przez ich producenta.

Usuwanie zeschniętej piany w praktyce

Usuwanie zeschniętej piany nie jest skomplikowane. Bez względu jednak na to, jaki preparat wykorzystamy, musimy pamiętać o tym, aby z wyprzedzeniem wykonać próbę w jednym z tych miejsc, które nie są dobrze widoczne. Pozwoli nam to na ocenę jego działania, przyczyni się też do tego, że będziemy w stanie określić, czy po pozbyciu się pianki montażowej nie przyjdzie nam walczyć z nieestetycznymi plamami.