Jak zmierzyć obwód pod biustem?

krawcowa z centrymetrem

Jeśli zależy nam na doborze optymalnego biustonosza – świetnie leżącego i eksponującego atuty piersi – musimy poznać swoje wymiary. Zwykle konieczne jest ustalenie zarówno obwodu w biuście, jak i pod biustem. Ten drugi pomiar niejednokrotnie okazuje się problematyczny. Tymczasem nawet niewielki błąd w tym zakresie może sprawić, że prowadzone przez nas poszukiwania stanika nie zakończą się powodzeniem.

Pomiar obwodu pod biustem – od czego zacząć?

Pomiar pod biustem jest ważniejszy niż mogłoby się to nam wydawać. Jest punktem wyjścia, gdy chce się ustalić rozmiar pod biustem, ma jednak znaczenie także wówczas, gdy próbujemy zdecydować, która miseczka będzie najbardziej odpowiednia w naszym przypadku. Zaleca się, aby dokonywać go na gołym ciele, lekko ściskając się miarką. Ta nie powinna opadać, ściśnięcie nie może powodować jednak również bólu. Przy mierzeniu warto zresztą upewnić się również, że miarka leży na równym poziomie nie tylko z przodu, ale również z tyłu.

Także pozycja, jaką przyjmuje się podczas pomiaru, ma znaczenie dla jego wyniku. Najlepiej stać prosto, nie mając na sobie nie tylko ubrań, ale również stanika. Nietrudno domyślić się, że sam rodzaj zastosowanej miarki również może być kluczowy. Najlepsza jest taśma z podziałką centymetrową – wygodna, a jednocześnie charakteryzująca się dużym poziomem stabilności. Powinno się ułożyć ją bezpośrednio pod piersiami, na poziomie, na którym zwykle układa się nasz stanik.

Jak ściskać miarkę?

Dla wielu kobiet najbardziej problematyczne okazuje się zalecenie, aby miarka była „lekko ściśnięta”. Nie ma w tym nic dziwnego. Panie mają różną gęstość zarówno całego ciała, jak i tkanki podskórnej, mogą mieć więc także nieco inne preferencje w tym zakresie. Te o zwartej budowie ciała nie muszą zaciskać miarki, aby zmierzyć obwód pod biustem, bo taśma sama odpowiednio się ułoży. Panie mające ciało miękkie muszą jednak ścisnąć lekko taśmę. Powinna być ona zagłębiona w ciało, choć jednocześnie pomiar nie może wywoływać dolegliwości bólowych.

Jak odczytywać wyniki?

Gdy dokona się już pomiaru, warto opanować podstawowe zasady odczytywania jego wyniku. Mierząc się miarką krawiecką należy pamiętać o tym, aby odjąć trzy centymetry od mierzonego właśnie obwodu. Potem często konieczne jest jego zawężenie do tego rozmiaru pod biustem, który jest mu najbliższy. Rozmiar pod biustem jest wyrażany liczbowo, a kolejne liczby rosną o 5. Oczywiście, już podczas przymierzania stanika dobrze pamiętać, że pomiary są jedynie punktem wyjścia, bo liczy się przede wszystkim wygoda.