Kilka słów o narożnikach skórzanych

salon z meblami skórzanymi

Meble wypoczynkowe do salonu to szeroka grupa rozwiązań. Składają się na nie zarówno propozycje, z którymi mamy do czynienia już od wielu lat, jak i meble stosunkowo nowe, dopiero od niedawna znajdujące się w centrum naszego zainteresowania. Narożnik skórzany to jedno z najbardziej klasycznych rozwiązań. Jest z nami od dziesięcioleci, wiele wskazuje przy tym na to, że jeszcze przez wiele kolejnych nie wyjdzie z mody.

Narożnik skórzany – przegląd zalet

Narożniki ze skóry w salonie są promowane jako rozwiązania ponadczasowe. To, że nie poddają się modzie wydaje się jedną z ich największych zalet. Z całą pewnością jednak nie mamy wcale do czynienia z jedynym atutem charakteryzującym tego rodzaju rozwiązania. Wśród zalet skórzanych narożników wymienia się:

  • duży wybór modeli, dzięki czemu z łatwością znajdziemy taki, który odpowiada naszym potrzebom,
  • możliwość wkomponowania narożnika ze skóry zarówno w nowoczesne, jak i w klasyczne wnętrze,
  • wysoką jakość mebli sprawiającą, że mamy do czynienia z rozwiązaniami na lata,
  • coraz powszechniejszą obecność funkcji spania sprawiającą, że bez trudu można dziś znaleźć nawet takie modele, które można wykorzystywać w tym celu codziennie.

Narożniki skórzane były przez pewien czas utożsamiane z rozwiązaniami sprawdzającymi się znakomicie przede wszystkim w dużych salonach. Dziś jednak doczekaliśmy się rozwiązania również tego problemu. Możemy liczyć więc na narożniki idealnie wkomponowujące się w małe przestrzenie. Dodatkowo, bez względu na rozmiar mebla, normą jest stosowanie przez producentów mechanizmów pozwalających na jego bezproblemowe składanie i rozkładanie.

Narożnik ze skóry naturalnej – na co zwracać uwagę?

To skóra naturalna jest zwykle opisywana jako materiał charakteryzujący się ponadczasowością, wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Choć więc mamy do czynienia z materiałem dość drogim, osoby zastanawiające się nad zakupem narożnika, w pierwszej kolejności myślą właśnie o tym jej rodzaju.

Pierwszą uwagą, jaką należy poczynić, jest ta, która odnosi się do rodzaju skóry. Skóra naturalna występuje w przynajmniej kilku odmianach, a kryterium wyróżniającym jest tu cena. Skóra stosunkowo miękka jest zwykle tańsza od twardszych modeli. Niestety, jest ona również w większym stopniu narażona na uszkodzenia. Gdy więc decydujemy się na zakup narożnika skórzanego, a jednocześnie wiemy, że będzie on dość intensywnie użytkowany, zakup modelu wykonanego z dość twardej skóry, wydaje się najlepszą z opcji.

A może eko-skóra?

Mówiąc o narożnikach skórzanych, przeważnie koncentrujemy się na tych, które powstają z wykorzystaniem skóry naturalnej. Warto jednak pamiętać o tym, że nie są one wcale jedynymi rozwiązaniami, którymi możemy się zainteresować. Sporą popularnością już od lat cieszy się także eko-skóra. Jest wygodnym, praktycznym materiałem, który zwraca na siebie uwagę ze względu na przystępność cenową. Oczywiście, do zakupu narożnika z eko-skóry dobrze jest podchodzić z pewną ostrożnością.

Nawet dość solidna eko-skóra charakteryzuje się tym, że jest mniej odporna na ścieranie niż jej naturalny odpowiednik. Szybciej się wyciera, szybciej też pojawiają się na niej pierwsze pęknięcia. Nie oznacza to, oczywiście, że natychmiast po zakupie zaczniemy go żałować. Sięgając po eko-skórę musimy mieć jednak świadomość tego, że może być ona rozwiązaniem problematycznym. I w tym wypadku warto więc zwracać uwagę na cenę konkretnego rozwiązania nie sięgając po najtańsze modele.

Narożnik skórzany Yardek
Narożnik skórzany Yardek

Jak dbać o narożnik ze skóry?

Czy wydając niemałe pieniądze na narożnik skórzany możemy liczyć na to, że okaże się on niezawodnym rozwiązaniem? Szanse na to wzrosną, jeśli będziemy przywiązywać odpowiednio dużą wagę do tych czynności, które pozwalają na utrzymanie go w idealnym stanie. Co warte podkreślenia, kluczowe znaczenie odgrywa w tym kontekście tak zwana codzienna pielęgnacja polegająca przede wszystkim na regularnym i starannym usuwaniu z mebla kurzu. Dobrze jest też pamiętać, że skóra, tak naturalna, jak i sztuczna, nie przepada za nawilżaniem. Okresowo dobrze jest jednak stosować specjalistyczne preparaty chroniące narożnik przed przesuszeniem.